arama

Türkiye’nin yerli otomobilinin ön sipariş bedeli belli oldu

yerli otomobil aa1 10386113 16 9 1577458523 880x495 1
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hepsione Hepsione

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Türkiye’nin yerli otomobili ile ilgili ön sipariş rakamı belli oldu.

İlk tanıtıldığı günden bu yana ilgi odağı olan ve birçok kişi ve kurumun ön sipariş vermek istediği Türkiye’nin yerli otomobili ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

Türkiye’nin yerli otomobilinde ön siparişi miktarı belli oldu

Sabah gazetesinin haberine göre; Türkiye’nin yerli otomobili ile ilgili iş iyş dünyasından gelecek taleplerde koordinasyonu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sağlayacak. Anadolu’nun dört bir tarafından gelen ‘almaya hazırız’ mesajları ön ödeme listesine alınacak.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) dışında başlatılan çalışma ile otomobili almak isteyenlerin sayısı ve ödeyecekleri rakam belirlenecek.

Fabrika kurulduğu andan itibaren oluşturulacak hesapta ön ödeme paraları toplanmaya başlanacak. Bu modelle, otomobil fabrikasının yatırımı için gerekli olan finansmanın bir kısmının da sağlanacağı belirtiliyor.

TOBB’un önümüzdeki günlerde ön ödeme konusunda oda ve borsalara yazı göndereceği öğrenildi. 81 il, 160 ilçeye yayılmış 365 oda ve borsanın üst kuruluşu olan TOBB’un devreye girmesiyle işler hızlanacak. Ön ödeme miktarının 30-40 bin lira olarak belirlenmesi bekleniyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (BTSO) ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, Anadolu’nun her yerinden gelen yerli otomobil alım talepleri nedeniyle başlatılacak ön alım kampanyasının, yerli ve milli otomobile destek olacağını söyledi.

Burkay, “Bu kampanya tabandan gelen taleplerle öne alındı. Fabrikaya en büyük destek bu kampanya olacak. Şu anda neredeyse yıllık üretim rakamı olan 175 bin adetlik kadar talep var. Bunun realize olması açısından ön alım kampanyası önemli bir adım olacak” dedi.

Reklamlar