arama

General Mobile’dan Android Q Beta açıklaması

dc2bb612e2c7532788631f1057d909c3ff0c95c0
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hepsione Hepsione

Geçtiğimiz günlerde GM 9 Pro ve GM 8 için Android Q Beta dağıtımı yapan General Mobile, bu dağıtımla ilgili ortaya atılan iddialar için açıklama yaptı.

Akıllı telefonda önde gelen Türk markalarından biri olan General Mobile, geçtiğimiz haftalarda GM 9 Pro ve GM 8 için Android 10 Q Beta dağıtımı yapmaya başlamıştı. Ancak bu Beta sürümlerinin bağımsız Android geliştirici sitelerinden biri olan XDA Developers’ta yer alan bir sürüm olduğu iddia edilmişti. Hatta bu sürümü geliştiren kullanıcılar General Mobile’ın kendi sürümlerini aldığını açıklamıştı.

General Mobile’dan Android Q Beta açıklaması

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yayınlayan marka, Android 10 Q Beta sürümünün bağımsız kaynak geliştirilicilerin kodlarından yararlanılarak hazırlandığını duyurdu. İşte General Mobile’ın Teknolojioku’ya gönderdiği açıklama:

General Mobile olarak açık kaynak uygulama geliştirmeye önem veriyor ve uygulama geliştiricileri her platformda desteklemeye azami gayret gösteriyoruz.

Android Q sürümü Google tarafından henüz son kullanıcılara açılmamıştır. Bu nedenle Android Q Beta programını, yazılımcıların uygulamalarını geliştirmeleri ve test edebilmeleri amacıyla sadece sınırlı bir kitle ile paylaştık.

Bu doğrultuda AR-GE birimimiz, Android Q Beta Programını bağımsız geliştiricilerin açık kaynak kodlarından da yararlanarak hazırlamış, açık kaynak kod lisans kullanımına uygun olarak kod içerisinde ve github sayfamızda ilgili her bir geliştiriciye referans vererek desteklemeyi hedeflemiştir. Söz konusu iki bağımsız geliştiriciye referans desteğinin verilmediği yapılan uyarılar sonucunda fark edilerek bu durum düzeltilmiş, ilgili yazılımcı dostlarımızın da referanslarının yer alması sağlanmıştır. Bu iki arkadaşımız ile iletişim halinde olduğumuzu ve gelecekte de benzer projelerde birlikte çalışma arzusunda olduğumuzu belirtmek isteriz. Kendileri de bu yönde katkı sağlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade etmişlerdir.
General Mobile olarak, yazılım geliştiricilerin gelişimine önem verdiğimizi, bu amaçla hayata geçecek tüm projelerimizde, tüm paydaşlarımızın sağlayacağı katkıya ve geri bildirime de açık olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla,

General Mobile

Reklamlar