arama

Facebook’tan Android’e rakip işletim sistemi!

facebook tan android e rakip isletim sistemi lXW0Z3hCey
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hepsione Hepsione

Facebook, Android’e rakip olacak kendi işletim sistemini geliştiriyor.

Facebook, Google’ın Android işletim sistemine bağımlılığını ortadan kaldırmak için kendi işletim sistemini geliştiriyor.

Facebook’tan Android’e rakip işletim sistemi!

Windows NT işletim sistemini oluşturmaya yardımcı olan eski Microsoft mühendisi Mark Lucovsky, bu projeye liderlik edecek ve sıfırdan yeni bir Facebook işletim sistemi yaratacak. Bu olay aslında Facebook için bir ilk değil. Sosyal medya devi de daha önce Home için özel bir işletim sisteminin prototiplerini geliştirmiş ancak yine de yoluna Android ile devam etmişti.

Facebook’un AR ve VR başkanı Andrew Bosworth, “Gelecek nesiller için bize yer açıldığından emin olmak istiyoruz. Durumdan emin olmak için piyasaya veya rakiplere güvenebileceğimizi düşünmüyoruz. Bu yüzden bu işi kendimiz yapacağız.” açıklamalarında bulundu. Facebook tarafından geliştirilecek yeni işletim sisteminin Apple gibi kapalı bir yapıda olacağı da yapılan açıklamalarda yer aldı.

Facebook neden kendi işletim sistemini yapmak istiyor?

Huawei’nin ardından kendi işletim sistemini yapma hazırlıklarına başlayan Facebook’un neden böyle bir karar aldığı açıklanmazken akıllara Huawei’nin Android lisansının iptal edilmesi durumu geliyor. Sonuç olarak Google ile sorun yaşayacak şirketler sıra kendilerine geldiğinde Android lisanslarının iptal edilebilme durumunu göz önüne alarak kendilerine ait bir işletim sistemleri olması gerektiğini düşünüyorlar.

Reklamlar