arama

Facebook, tıklama sahtekarlığı için iki uygulama geliştiricisine dava açtı

dims 1 1
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rüzgar GULEC Rüzgar GULEC

Facebook, Çift kullanıcının tıklamasına neden olan kötü amaçlı yazılım oluşturdu.

Facebook

Facebook

Facebook, günümüzde iki Android uygulama geliştiricisine karşı, kullanıcılarına reklamları tıklayan sahte yazılımları bulaştırdıkları için dava açtı. Hem Hong Kong merkezli JediMobi hem de Singapur merkezli LionMobi , sosyal medya devinin İzleyici Ağının bir parçasıydı . Program, Facebook reklamverenlerinin reklamlarını, bir kullanıcı tıklarsa geliştiricileri ödeme alan katılımcı mobil uygulamalarda barındırır. JediMobi ve LionMobi söz konusu olduğunda, Facebook uygulamaları aracılığıyla oluşturulan reklam tıklamalarının çoğunun gerçek bir insandan olmadığını iddia ediyor.

Facebook’tan yapılan açıklamaya göre, geliştiriciler, sosyal medya platformunun reklamlarında kullanıcı tıklamalarına neden olan kötü amaçlı yazılımdan etkilenen Android uygulamaları yarattı. Söz konusu uygulamalar tasarım açısından oldukça basit – telefonun depolanmasını temizlemek, pil ömründen tasarruf etmek, virüs taraması ve not defteri gibi uygulamalar içeriyor.

Google Play Store’un incelemelerine göre, bazı kullanıcılar Facebook’tan önce bir şeyden şüphelendiklerinden şüphelenmiş olabilir . JediMobi’nin not defteri uygulaması için bir yorumcu basitçe şöyle yazdı : “Kötü Amaçlı Yazılım. Masaüstünüzde reklamlar sayfasını bile uygulamadan çıkacak.” Başka bir kullanıcı, uygulama hakkında yazdıkları olumsuz bir incelemenin silindiğini belirtti. Diğerleri, uygulamanın, telefonlarının kilit ekranına veya kişilere yetkisiz erişimi olduğundan şikayet etti.

İronik olarak, LionMobi’nin telefon temizleme uygulamasının birçok yorumcusu, uygulamanın telefonunu yavaşlattığından şikayetçi oldu. ” Bir kullanıcı ,” En kötü uygulama. Telefonumu her zaman yavaşlatıyor ve yetişkinlere yönelik reklamları gösteriyor ” diye yazdı .

Facebook, JediMobi ve LionMobi’yi İzleyici Ağı’ndan zaten yasaklamış ve etkilenen reklamverenlere geri ödeme yapmıştır. Ancak geliştiricilere karşı yasal işlem yapmak muhtemelen Facebook’un bu özel reklam kampanyası için bir örnek vermek istediğini gösteriyor. Sosyal medya devi davaya “bu uygulamaya karşı türünün ilk örneği” dedi. Bağlantılı adware uygulamaları hem iOS hem de Android platformlarında yaygındır – ne Apple ne de Google sahtekarlığı nasıl durduracağını bulamamıştır. Bu yılın başlarındagüvenlik araştırmacıları , kötü amaçlı yazılımdan etkilenen ve 150 milyondan fazla indirilen 200’den fazla Google Play uygulamasını buldu.

Reklamlar